Co to zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to stan zapalny błony śluzowej wyrostka zębodołowego- potocznie zwanej dziąsłem. Stan zapalny dziąseł objawia się zaczerwienieniem dziąseł, podrażnieniem. Podczas szczotkowania może pojawić się lekkie krwawienie z dziąseł.

Zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym. Dlatego tak ważne są częste wizyty kontrolne w Gabinecie Profilaktyki Chorób Jamy Ustnej. Higienistka Stomatologiczna może zauważyć w odpowiednim czasie nieprawidłowości i indywidualnie dostosować środki i metody, które poprawią kondycje dziąseł.

Jeżeli zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów powinieneś niezwłocznie pojawić się w Gabinecie Stomatologicznym lub w Gabinecie Profilaktyki Chorób Jamy Ustnej.

 

Skąd się bieże zapalenie dziąseł?

Etiologia stanów zapalnych dziąseł leży w gromadzącej się płytce bakteryjnej. Bakterie, które rozmnażają się w płytce nazębnej wytwarzają produkty przemiany materii. Substancje te mają destrukcyjny wpływ na nasze tkanki, w tym dziąsło.

Kogo najczęściej dotyczą choroby dziąseł?

Choroby dziąseł mogą dotyczyć każdej osoby, w każdym wieku.   Zapalenie dziąseł dotyczy zarówno osób starszych, jak i również dzieci. Jest jednak pewne grono osób, która zalicza się do grupy podwyższonego ryzyka zapadalności na choroby dziąseł.

Są to w szczególności:

  • osoby cierpiące na choroby ogólnoustrojowe (np: cukrzyca, choroby układu krwionośnego)
  • osoby z zaburzeniami hormonalnymi (np: młodzież, kobiety w ciąży osoby z chorobami endokrynologicznymi)
  • osoby z niższą odpornością organizmu (np. osoby starsze, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, osoby po przeszczepach narządów)
  • nosiciele wirusów: HIV, HCV, HBV
  • osoby palące tytoń,
  • pacjenci niepełnosprawni ruchowo oraz intelektualnie,

Jeżeli należysz do przynajmniej jednej z wymienionych wyżej grup ryzyka, powinieneś odwiedzać gabinet Profilaktyki Chorób Jamy Ustnej co najmniej raz na 3 miesiące.

 

Jakie są skutki zlekceważenia stanów zapalnych dziąseł?

Kolejnym etapem choroby jest zapalenie przyzębia, czyli tzw. paradontoza.

Przyzębie są to struktury utrzymujące ząb na miejscu, w których skład wchodzą: dziąsło, kość szczęki i żuchwy, włókna mocujące korzeń zęba do kości. Podczas infekcji przyzębia dochodzi do zniszczenia włókien, obniżenia poziomu kości okalającej ząb.

Na tym etapie leczeniem zajmuje się zespół składający się ze Stomatologa Periodontologa wraz z Higienistką Stomatologiczną.

 

Zapalenie dziąseł…

Aleksandra


Aleksandra Twierkowska - dyplomowana higienistka stomatologiczna, trener profilaktyki jamy ustnej, ambasadorka Klubu Higienistek na rejon Wielkopolski. Zawodowo realizuje się prowadząc gabinet profilaktyki jamy ustnej w jednym z poznańskich gabinetów stomatologicznych. Prowadziła wykłady z zakresu m. in.: diety w kontekście zdrowia jamy ustnej. Autorka bloga skierowanego do pacjentów, promującego profilaktykę jamy ustnej, gdzie zamieszcza artykuły poparte publikacjami naukowymi: www.usmiechbeztajemnic.pl. Prywatnie jest miłośniczka kotów. W ramach hobby wykonuje portrety ołówkiem, lubi kontakt z przyrodą.


Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *