Od kilku lat środki z węglem aktywnym podbijają polski i zagraniczny rynek produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Na blogach oraz kanałach filmowych można znaleźć szereg tutoriali z instrukcją, w jaki sposób szybko i tanio poprawić kolor zębów za pomocą węgla. 

Czy ktoś z Was zadał sobie pytanie: czy to jest bezpieczne dla zdrowia moich zębów? Jak takie działanie wpływa na kondycję dziąseł i szkliwa zębów?

Dziś takie pytanie zadaje ja a odpowiedź ukryta jest między wierszami badań naukowych!

 

Wpływ środków z węglem na kondycje szkliwa.

Pacjenci używający past tego rodzaju zgłaszają często uczucie suchości w jamie ustnej i przesuszenie błon śluzowych.

Pasty z węglem drzewnym powodują odkładanie się ciemnego barwnika w dziąsłach.  Ciemniejsze dziąsła dają większy kontrast z kolorem zębów, co daje efekt pozornie jaśniejszych zębów. Na brzegu dziąsła powstaje niebieskawa linia. Usunięcie barwnika jest możliwe jedynie poprzez chirurgiczne zabiegi dziąseł.

 

Wpływ środków z węglem na kondycje szkliwa.

Udowodniono, że pasty z węglem drzewnym są mocno ścierne. Jaki jest związek tej właściwości z naszym szkliwem?

Pasty z węglem mają wpływ na zwiększenie chropowatości powierzchni szkliwa i uszkodzenia szkliwa. Uszkodzenia szkliwa skutkują zwiększoną nadwrażliwością zębów. Nadwrażliwość objawia się dyskomfortem podczas spożywania kwaśnych produktów (np. surowych owoców, warzyw) oraz zimnych produktów (np. chłodzone napoje, lody, zimne przekąski).

Węgiel odkłada się również w tkance szkliwa, powodując jego szarzenie. Wybielanie zębów i wydobycie barwnika ze szkliwa, w którego strukturę wbudowały się cząsteczki węgla jest niemożliwe. Zarówno metody wybielania laserowego jak i chemicznego (żelami wybielającymi) nie są w stanie przywrócić bieli i wydobyć cząsteczek węgla ze szkliwa.

Węgiel a pielęgnacja zębów- podsumowanie.

Żadne z badań naukowych nie wykazuje korzyści wynikających z użytkowania past do pielęgnacji zębów ze składnikiem węgla, który ne tylko nie wybiela tanki zębów a może stanowić zagrożenie dla szkliwa i dziąseł.

 

Zatem, zanim poddamy się kolejnej modzie na nowe środki pojawiające się na rynku, należy zweryfikować ich działanie i wpływ na nasz organizm.

 

 

Jeśli masz pytanie, lub chcesz umówić się do gabinetu profilaktyki, kliknij tutaj:

Źródła:

 • “Surface changes of enamel after brushing with charcoal toothpaste”,U I Pertiwi, Y K Eriwati and B Irawan, Department of Dental Materials, Faculty of Dentistry, Universitas Indonesia, Jakarta, Indonesia.
 
 • Does “Activated Charcoal” Effectively Whiten Teeth? By Van B. Haywood, DMD, and Erin Boyleston, RDH, MS
 
Czarna pasta z węglem- fakty i mity!

Aleksandra


Aleksandra Twierkowska - dyplomowana higienistka stomatologiczna, trener profilaktyki jamy ustnej, ambasadorka Klubu Higienistek na rejon Wielkopolski. Zawodowo realizuje się prowadząc gabinet profilaktyki jamy ustnej w jednym z poznańskich gabinetów stomatologicznych. Prowadziła wykłady z zakresu m. in.: diety w kontekście zdrowia jamy ustnej. Autorka bloga skierowanego do pacjentów, promującego profilaktykę jamy ustnej, gdzie zamieszcza artykuły poparte publikacjami naukowymi: www.usmiechbeztajemnic.pl. Prywatnie jest miłośniczka kotów. W ramach hobby wykonuje portrety ołówkiem, lubi kontakt z przyrodą.


Post navigation


2 thoughts on “Czarna pasta z węglem- fakty i mity!

 1. Dzień dobry
  Opinia firmy profimed nie jest opinią niezależną. Firma w linkowanym wpisie negatywnie wypowiada się o czarnej paście konkurencji (czyli Curaprox).
  Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że czarne pasty z węglem mają podniesiony współczynnik RDA co może powodować nadwrażliwość zębów i taki negatywny efekt czasem się zdarzą.
  Pozdrawiam
  Michał

  1. Szanowny Panie Michale, dziękujemy za Pańską opinię. Pańska uwaga jest dla nas cenna. Na temat past z węglem aktywnym jest jeszcze stosunkowo mało badań i artykułów naukowych, lecz będzie ich coraz więcej. Na pewno z czasem wrócimy do tego tematu aby na bieżąco aktualizować wiarygodne wiadomości. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *